FACTOTUM (Момче за всичко)
Чарлс Буковски
ИК ФАМА
220 стр. за 9.99 лв. (обаче подарък)
Харесвам писанията на задните корици на книгите да имат нещо общо със съдържанието им. А тази има:
САЩ, четирийсетте години на миналия век. По света се води война, но тя остава незабелязана за Хенри Чинаски, който води своята лична война. Отхвърлен индивидуалист и начинаещ писател, той кръстосва страната, от време на време си намира някаква работа - коя от коя по-затъпяваща, - но обикновено бива уволняван заради неспособността и нежеланието си да се нагажда към средата.
Романът "Factotum", както и цялото творчество на Чарлс Буковски, е сплав от нежност и бруталност, откровеност и достойнство, без капка сантименталност или претенциозност.
Книгата ми хареса. След "Всичко на масата" знаех, че каквото и да прочета за Хенри Чинаски, ще ми хареса. Ако тепърва ще се забавлявате, блъскайки се челно в Буковски, започнете първо с нея. Като се запознае човек с първите 15 години на някого, нещата след това са по-интересни. Понякога изненадващи, но смислени. Ако въобще искате да откриете смисъл в действията на човек, чийто избор със сигурност се различава от вашия.
Смях се много. Изкушавам се да попрепиша малко от поредното интервю за работа, на което се явява Чинаски. Не е най-забавното, но ми е любимо. Ето:
Събеседването водеше плешив мъж със странни кичури коса над всяко ухо.
- Даа... - започна той и ме погледна.
- Писател съм. Временно изгубих вдъхновението си.
- О, писател, виж ти!
- Да.
- Сигурен ли си?
- Не, не съм.
- Какво пишеш?
- Най-вече разкази. А освен това привършвам един роман.
- Роман, а?
- Да.
- Как се казва?
- "Капещата чешма на моята съдба".
- О, това ми харесва, за какво се разправя?
- За всичко.
- За всичко? Искаш да кажеш, че и за болестта рак, например?
- Да.
- А какво ще кажеш за жена ми?
- И тя е вътре.
- Не думай. Защо искаш да работиш в магазин за дамски дрехи?
- Винаги съм харесвал дами, облечени в дамски дрехи.
Книгата е много непретенциозна и естествена. Дотолкова, че понякога натуралния език (който всички използваме; ок, някои от вас правят изключение, но и вие сте в книгата - като жената на интервюиращия и рака) и липсата на каквито и да е евфемизми стряска дори мен. Но се свиква. А диалозите са убийствени.
Няма фабула, няма сюжет, няма загадка, чието разкриване да ни погъделичка. Както е в живота. Нещата просто се случват, едно след друго, понякога тъжни, понякога весели. И финалът не е такъв, какъвто искаме да бъде - нагласен, предвидим и щастлив.
Доколкото схванах (разглеждайки рафтовете в онлайн книжарниците), в България са издадени общо 3 книги на Буковски. Ако греша, поправете ме. И ми кажете коя книга трябва да прочета, за да знам какво се случва с Чинаски между "Всичко на масата" и "Factotum". Защото в Уикипедия пише, че тоя човек е написал доста.
Утре ще гледам филма и ще драсна коментар.
ОЦЕНКА ПО ПРАНЖЕВАТА СКаЛА: 17/20 - специалитет "Чинаски"
10 коментара:
Гледах филма.
Действието се развива в наши дни. Това се набива от пръв поглед.
В книгата бушува Втората Световна, Чинаски се прехранва с близалки от по 5 цента и тотално се отказва да притежава пишеща машина, защото неминуемо я продава за пиене.
Във филма разполага с хладилник, нощна лампа и залага по 100 долара на конни надбягвания. Инфлацията можем да си обясним, но не и 'охолството'.
Какво да ви кажа, на Мат Дилън донякъде му отива да е Хенри Чинаски. Особено като свежда поглед и започва да говори бавно. Гримьорите са му сложили няколко червени петънца, колкото по-запознатите да не се чудят какво е станало с бруталното му (вулгарно) акне. По-красив е, отколкото се полага на героя му, обаче го крие по всякакъв начин и нещата се подреждат.
Сценарият е взел неща и от други писания на Буковски, а "Factotum" е тотално разместен, за да се измисли поне бегъл повей за сюжет. На едно място се чува "pussy", а най-развратната мацка постоянно се разхожда със сутиен (който в книгата просто не би могла да си позволи, защото нямат пари дори за масло, с което да си изпържат палачинките). Виж, Мариса Томей е по-така, не е свенлива и пасва добре. Родителите му са представени по-различни, само бащата неизменно повтаря "Не мога да повярвам, че си мой син!" и човек се успокоява. Финалът е измислен - бивша хазяйка получава писмо от вестника, че един от разказите на Чинаски е купен, докато неговото пропадане е доведено до крайност, показвайки го как си порка в стрийптиз бар, изоставен и по-безпътен, отколкото трябва да е човек, сменил десетки работи. Опитали са се да сглобят някаква история, с градация и що-годе смислен завършек (за да знаят зрителите кога да си тръгнат от салона, може би), а книгата в никакъв случай не е това.
На лентата Хенри Чинаски се опитва да пише, живеейки живота си. А в книгата - да живее, правейки каквото иска - да пише, да пие и да чука.
Най-хубавото е, че диалозите са 90% неизменени.
Съмнявам се, че ако някой не е прочел и харесал книгата, ще се зарадва на филма. Аз му се зарадвах.
мм написах фактотум в гугъл. беше ми интересно какво ли ще излезе. търсех филма, не книгата. исках да заведа едно момиче на него, защото е добър филм. не го дават скоро. имам го на диск. както и да е.
на български не са издадени 3 книги на буковски. просто три са по-новите.
първо прочетох "любвни истории на обикновената лудост" преди около 3 години. после в разбъркан ред жени, фактотум, всичко на масата, холивуд, записки на стария мръсник, гореща музика. ако ти се четат стихотворения - присмехулнико, пожелай ми късмет. мисля, че от книгите не пропускам нищо. мързи ме да отида да видя дали не е останала някоя, която не съм споменал.
чудех се какво да напиша. дали - буковски е нещо, през което трябва да минеш или което трябва да мине през теб. но това са глупости.
просто обичам буковски. и чинаски. хаха. втория малко повече.
4estno da vi kaja za men filmut factotum e pulna glupost,i nqma nishto obshto s tova,koeto si predstavqh dokato 4etoh knigata.ne znam dali ste 4uvali...za filma barfly s Mickey Rourke,no na nego naistina mu se otdava da igrae 4inaski.scenariqt e na bukovski.gledaite go!
factotum е тъп филм.Ако искате да гледате нещо свястно за Буковски гледайте barfly с Mickey Rourge.
Обожавам неграмотните критици. Когато са и анонимни, колабирам от кеф.
За Мики РурГ не сме чували. И не - не смятам, че Рурк става за Чинаски.
obojavam kolabirashti idioti deto se pravqt na mnogo gramotni,poradi lipsata na drugi ka4estva.a puk miki-prosto mojesh da gledash filma predi da govorish...slu4aino i scenariqt e na bukowski
Случайно знам.
Алвинчо,гледа ли barfly?
Анонимчо, отдавна.
Хареса ли ти?
Публикуване на коментар